Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

FARNOSŤ


Erb farnosti.jpg

  Rímskokatolícka cirkev,
  farnosť sv. Gála  Komjatná

   Adresa:  Komjatná  108, 034 96
 
  Tel:        044 / 437 32 32
   Email:    komjatna@kapitula.sk

   IČO:       31920713
   Banka:    VÚB 3071442256/0200 

   Správca farnosti:  Mgr. Peter Túry 
   Diecéza: Spišská

 


 

Svätý Gál - patrón farnosti Komjatná

Odpoveďou na otázku, prečo práve tento svätec sa stal patrónom kostola, je snáď to, že sv. Gál bol opátom benediktínov a v dobe stavby kostola prekvitali na severnom Slovensku práve benediktínske misie. 

Životopis

6.-7. storočie unnamed.jpg Sv. Gál (Gall, Gallo, Gallech, Havel) sa narodil v Írsku v druhej polovici 6. storočia v roku 550. Dožil sa vysokého veku. Zomrel niekedy medzi rokom 630 a 645.

Bol žiakom sv. Kolumbána. Spolu aj s inými nasledovníkmi odišli do Francúzska. Gál sa zaoberal hlavne štúdiom Sv. Písmo. Pomáhal pri zakladaní opátstva v Luxeuil. V roku 610 však musel sv. Kolumbán odísť do vyhnanstva. Gál ho nasledoval. Spolu odišli na územie dnešného Rakúska (Bregenz) a Švajčiarska. Kolumbán potom šiel ďalej až do Talianska, Gál však zostal vo Švajčiarsku a žil ako eremita (pustovník) v okolí Bodamského jazera.  Dodnes tam stojí opátstvo sv. Gála.

Chýr o jeho zbožnosti  sa rýchlo šíril a za Gálom prichádzali poslovia,  ponúkajúci mu hodnosti biskupa v Kostnici, opáta v  Luxeuile. Gallus však dal prednosť svojej pustovni,  ktorá sa po jeho smrti stala základom  opátstva st. Gallen, založeného jeho následníkom  opátom Otmarom.

 


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka