Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vypaľovanie suchých trávnatých porastov je ZAKÁZANÉ!Vytlačiť
 

Každoročne po zimnom období dochádza k zvýšeniu výskytu požiarov. Medzi najčastejšie príčiny ich výskytu patrí najmä v jarnom období vypaľovanie suchých trávnatých porastov a spaľovanie horľavých odpadov v záhradách a dvoroch (pohrabané lístie, tráva...). Týmto spôsobom sa niektorí vlastníci pozemkov snažia zbaviť nechceného odpadu a pritom si neuvedomujú, že táto činnosť môže veľmi ľahko viesť ku vzniku požiaru, a tým k strate na majetku, ale aj k strate na životoch.
UPOZORŇUJEME občanov (fyzické a právnické osoby), že zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov zakazuje v §8 a v §14:

  • vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov
  • zakladať oheň v priestore alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k vzniku požiaru.

 

Občanom, ktorí nelegálne vypaľujú porasty, hrozí pokuta do výšky 331 € a priamo na mieste môže byť udelená bloková pokuta do výšky 99€, právnická osoba až do 16 596 € .  V prípade, že požiar spôsobí veľkú škodu, hrozí občanom aj trestné stíhanie. 
Spaľovanie odpadov v záhradách a dvoroch, t.j. spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve je možné pri dodržaní povinností vyplývajúcich z vyhlášky č. 121/2002 Z.z.o požiarnej prevencii (§31e a §7) a to len vtedy, ak nie je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečnstva vzniku požiaru.
Týmto nie sú dotknuté iné všeobecne záväzné právne predpisy.


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

webygroup
ÚvodÚvodná stránka